Kontynuując pierwszy wpis, dotyczący różnic pomiędzy projektem typowym, a projektem indywidualnym, skupimy się na plusach i minusach projektu na indywidualne zamówienie Inwestora. Niezaprzeczalnym atutem jest projekt „szyty na miarę”. Architekt podczas pierwszych rozmów z Inwestorem zbiera wytyczne projektowe, Państwa oczekiwania i marzenia względem własnego domu. W trakcie kolejnych spotkań są one nieco weryfikowane przez realne możliwości wykonania pewnych rozwiązań, jednak większość oczekiwań udaje się spełnić. Zarówno funkcjonalność, jak i detale architektoniczne są dopracowane w taki sposób, aby zadośćuczynić oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającego Inwestora. To są najważniejsze plusy projektu na indywidualne zamówienie.
A jakie są minusy…?
Przede wszystkim czas realizacji oraz cena takiego projektu. Obecnie na rynku widać, że nadrzędny przy wyborze projektu jest aspekt finansowy i dopiero w drugiej i dalszej kolejności czas, czy inne czynniki. Podczas pierwszych spotkań z Inwestorem uczciwie rozważamy obydwa warianty, szacując opłacalność takiego czy innego rozwiązania. Niejednokrotnie spotykamy się z Inwestorem nastawionym na projekt indywidualny, którego udaje nam się przekonać do projektu gotowego argumentując to korzyściami finansowymi i czasem oczekiwania na efekt końcowy. Nie zawsze działa to w drugą stronę, ale jeśli widzimy ilość zmian do wprowadzenia w ramach adaptacji sugerujemy poszukanie innego projektu lub projekt indywidualny.
Sporządzenie takiego projektu trwa zwykle kilka miesięcy, co jest dla niektórych Inwestorów jednym z głównych argumentów przeciw takiemu rozwiązaniu. Rzadko można spotkać Inwestora, który ma czas na realizację zlecenia. Zwykle mamy dość krótkie terminy złożenia kompletnej dokumentacji do pozwolenia na budowę, co znacznie ogranicza nasze możliwości kreatywnej i efektywnej współpracy.
Decydując się na projekt indywidualny mamy pełną swobodę twórczą, natomiast zawsze będzie to związane z dłuższym terminem realizacji i ceną wyższą, niż adaptacja projektu typowego.